Jaki okap wybrać?

Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem i montażem okapu?

Wybór okapu wydaje się z pozoru łatwy. Często dopiero po zakupie okazuje się, że wybór był nietrafiony. Niestety jest za późno. Okap jest zamontowany i nikomu nie chce się go wymieniać.

Kryteria doboru okapu można podzielić na 3 najważniejsze grupy:

1. komfort i bezpieczeństwo,

2. wygląd,

3. cena.

Wybór właściwego okapu polega na znalezieniu równowagi między tymi 3 elementami.


1. KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO.

1.1. Wybierz okap, który zapewni Ci pełen komfort użytkowania, czyli niezbędną wydajność , a jednocześnie cichą pracę.

Aby sprawdzić, który okap będzie optymalny do Twojej kuchni proponujemy skorzystać z naszej pomocy. Pomożemy wybrać model, który efektywnie usuwa opary i zapachy pracując możliwie najciszej. Okapy , które mogą zagwarantować przynajmniej dziesięć wymian całego powietrza w kuchni na godzinę przy zachowaniu poziomu hałasu poniżej 55 dB (A) gwarantują poczucie komfortu.

Faktycznie, zgodnie z badaniami naukowymi 10 wymian powietrza na godzinę* wystarcza aby zapewnić efektywne usuwanie oparów i zapachów podczas gotowania
Z kolei, poziom 55 dB(A)** jest poziomem hałasu , który nie przeszkadza oglądaniu telewizji i nie zagłusza spokojnej rozmowy.

 

 

 

 

 

 

* Podręcznik wentylacji : Fan handbook :selection, application, and design /Frank P. Bleier. New York :McGraw-Hill,cop. 1998 (dostępny np. w bibliotece Politechniki Łódzkiej)
** La misura del suono - Brüel & Kjaer 1986 / Technika Regulacji Hałasu i Wibracji - Beranek; 1992

 

 

 

 

 

 

Nie zgaduj, lecz oblicz pożądaną wydajność okapu. Formuła komfortu wyrażona liczbowo przedstawia się następująco:

 

Powierzchnia kuchni wyrażona w metrach kwadratowych pomnożona przez 2.5 (przeciętna wysokość kuchni) pomnożona przez 10 wymian powietrza/godzinę = łączna wydajność okapu wyrażona w [m3/h] wystarczająca aby osiągnąć 10 wymian powietrza/godzinę.

Dla przykładu dla kuchni o wymiarach szerokość: 3 m,  długość 4 m, wysokość 2,5m pożądana wydajność okapu wynosi 3*4*2,5*10=

W oparciu o wyliczoną w ten prosty sposób niezbędną wydajność okapu do naszej kuchni możemy wyszukać model o podobnej lub większej wydajności. Znajdziemy zapewne kilka takich modeli, które będą nam odpowiadać. Prosimy kierować się drugim i trzecim parametrem:
- poziomem hałasu i wybrać taki okap, którego hałas będzie najniższy przy oczekiwanej wydajności,
- wyglądem zewnętrznym, który najlepiej będzie pasować do kuchni.


1.2. Nawet najlepszy okap nie będzie prawidłowo pracować jeśli będzie źle zamontowany. Wybierz okap, który łatwo i solidnie zamontujesz we właściwym miejscu.

Okapy Faber zapewniają wysoką wydajność również dzięki wysokim parametrom ciśnienia pozwalającego wypchnąć zassane powietrze poprzez szyb wentylacyjny. Każdy zakręt przewodu wentylacyjnego to opór dla przepływającego powietrza! Niewłaściwe podłączenie może skutkować nadmiernym hałasem w trakcie pracy , a nawet uszkodzeniem okapu.

 

Zwróć uwagę, czy Sprzedawca poprosił Cię o informacje dotyczące wymiarów kuchni i odległości od szybu wentylacyjnego?


1.3. Wybierz okap, który jest bezpieczny i łatwy w obsłudze i utrzymaniu w czystości.

Bezpieczeństwo użytkowania nie jest dodatkową wartością, lecz “punktem wyjścia”. Okapy Faber są opracowane w sposób gwarantujący najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Wewnątrz okapu nie ma ostrych krawędzi. Elementy szklane są wykonane ze szkła hartowanego.

 

 

Silniki z zabezpieczeniem termicznym oraz samo-gasnące tworzywa sztuczne pozwalają na uniknięcie ryzyka zapalenia się i pożaru. Elementy elektroniczne są odpowiednio izolowane, a wszystkie przewody są tak ułożone, żeby uniknąć ryzyka porażenia prądem.

 

 

Okapy Faber są wyposażone w funkcje i rozwiązania technologiczne, które zapewniają wygodne i wydajne codzienne użytkowanie.

Regularne czyszczenie (można myć w zmywarce) lub nawet wymiana filtrów przeciwtłuszczowych gwarantuje wydajne użytkowanie okapu.


2. ESTETYKA. Wybierz okap, który Ci się podoba i pasuje do wystroju Twojej kuchni.

Faber posiada szeroki wybór okapów, które spełnią Twoje oczekiwania w zakresie estetyki dla każdego typu wystroju kuchni.

 

Ze względu na miejsce montażu, okapy można podzielić na:

• Okapy przyścienne

• Okapy wyspowe
• Okapy narożne
• Okapy podszafkowe
• Okapy do zabudowy

 

Ze względu na design , okapy można podzielić na:

• nowoczesne (np. Black Tie, czy Lithos),
• rustykalne (np. Ranch,czy Agora) ,
• zabudowane w szafce nad blatem kuchennym (np. Victory, czy Inca),
• zabudowane pod blatem kuchennym i wysuwające się w czasie pracy (Fabula),
• lub zabudowane w suficie kuchni (np. Heaven)


 

Estetyka odnosi się także do wymiaru okapu. Szerokość okapu powinna być dobrana stosownie do szerokości płyty grzewczej. Oferta okapów Faber pozwala na dobór urządzenia w przedziale od 30 cm do 120 cm szerokości.

 


Należy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia kuchennego i upewnić się, że wybrany okap (np. wyspowy) można zawiesić na odpowiedniej wysokości nad płytą grzewczą. Minimalna odległość między okapem a najwyższym punktem płyty grzewczej powinna wynosić 65 cm. Okap nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, jeżeli odległość między jego dolną powierzchnią a płytą grzewczą będzie większa od 75 cm. Niektóre modele ukośne (np. Black Tie, Mirror) mogą być instalowane niżej. Zawsze należy sprawdzić wysokość montażu w dołączonej do okapu instrukcji.


3. CENA.

Wybierz okap, który zrealizuje swoje zadanie za możliwie przystępną cenę. Nie wybieraj funkcji, które są Ci niepotrzebne. W prosty sposób zweryfikuj prawdziwość podawanych Ci parametrów technicznych !

Nie wszyscy producenci okapów podają parametry pracy swoich urządzeń w/g tych samych zasad. Najlepsi uzgodnili podawanie wydajności okapu i odpowiadającej głośności pracy. Inni podają głośność na najwolniejszym biegu, a wydajność na maksymalnym. Tak jak w wielu innych przypadkach producenci podają zawyżone parametry, po to by zdobyć uwagę Klienta. Prosimy o sprawdzenie, czy okap który Państwo mają zamiar kupić ma tabelkę z wydajnościami i hałasem na każdym biegu.


 Poznaj firmę Faber

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl